poniedziałek, 6 lipca 2020

Czego nie wiecie o Astrid Lindgren?

Astrid Lindgren  była nie tylko autorką międzynarodowych bestsellerów  takich jak „Pippi Pończoszanka”, „Dzieci z Bullerbyn”, ‚Emil ze Smalandii”, „Ronja, córka zbójnika”, „Bracia Lwie Serce”  ale też wyjątkową osobowością.   W 2015 roku ukazała się biografia „Astrid Lindgren” autorstwa Margarety Strömstedt.
To właśnie z tej książki dowiadujemy sie wielu ciekawych rzeczy z życia pisarki.
Zadebiutowała późno, bo w wieku 37 lat, jednakże talent literacki przejawiała już w młodości.
Gdy miała trzynaście lat, jej wypracowanie szkolne pt." Życie w naszym gospodarstwie” okazało się na tyle dobre, że zostało opublikowane w miejscowej gazecie.

Kiedy miała siedemnaście lat, jako pierwsza w swoim mieście obcięła włosy na krótką, modną fryzurę zwaną garsonką, czym wywołała powszechne oburzenie.
W wieku 18 lat zaszła w ciążę, która była wielkim skandalem w rodzinnej miejscowości. Dodatkowo Lindgren nie chciała związać się z ojcem swego dziecka.
Przez pierwsze lata życia pozostawał on w Danii w rodzinie zastępczej. Dopiero kiedy Astrid wyszła za mąż, mogła w pełni zaopiekować się synem.

Astrid Lindgren  zawsze była niepokorna. Od dzieciństwa uwielbiała wspinać się na drzewa, chodzić po dachach i znana była ze swej zwinności i odwagi. Została wychowana w duchu poszanowania dla kupowanego jedzenia. Nigdy nie wyrzucała żywności, jeśli się nie zepsuła. Nawet kiedy była już pisarką zarabiającą miliony, wciąż zjadała na lunch te same potrawy przez kilka dni.
W 1996 roku Rosyjska Akademia Nauk za zgodą samej Astrid Lindgren nazwała jej imieniem asteroidę nr 3204. Pisarka żartowała, że można ją teraz  nazywać Asteroid Lindgren.
Rosnąca popularność spowodowała, że nie była w stanie odpowiadać na tysiące listów od dzieci. Dlatego też zwróciła się z prośbą do szwedzkich nauczycieli aby pozwolili jej pisać książki a nie listy!

Choć pisarka cieszyła się ogromną popularnością na całym niemal świecie, to największy fenomen jej popularności odnotowano w Niemczech. Aż 116 szkół w tym kraju nosi jej imię. 

                                                        


Cytaty Astrid Lindgren:
„Dzieciństwo bez książek – to nie byłoby dzieciństwo. To byłoby jak bycie zamkniętym z dala od zaczarowanego miejsca, gdzie można pójść i znaleźć najrzadszy rodzaj radości.”

„Dajcie dzieciom miłość, więcej miłości i jeszcze więcej miłości – a zdrowy rozsądek przyjdzie sam z siebie.”

„Nie chcę pisać dla dorosłych. Chcę pisać dla czytelników, którzy potrafią czynić cuda. Tylko dzieci czynią cuda, kiedy czytają.”

„Jeśli udało mi się rozjaśnić choć jedno ponure dzieciństwo – to jestem usatysfakcjonowana.”

Źródło: https://zyciorysy.info/astrid-lindgren/