Park zajmuje powierzchnię 10 517 ha z czego 5 726 podlega ścisłej ochronie. Siedziba parku znajduje się w Białowieży w pięknie odnowionym dworku gubernatora w Parku Pałacowym.
Ikoną parku i puszczy jest żubr, którego wizerunek znajduje się w jego emblemacie.
W Puszczy Białowieskiej wytyczono liczne trasy spacerowe i rowerowe. Popularnym szlakiem zaczynającym się w Białowieży jest szlak "Do dębu Jagiełły" liczący 4 km a także trasy "Wilczy Szlak" i "Wokół uroczyska Głuszec" czy szlak "Carską tropiną". Bardzo popularnymi ścieżkami są też "Żebra żubra" łączące Białowieżę z Rezerwatem Pokazowym Żubrów i szlak do "Miejsca Mocy".
Białowieża- dworek gubernatora. To drewniana budowla z 1845 r., w której można odnaleźć wpływy architektury z głębi Rosji. W październiku 1860 r. mieszkał w nim car Aleksander II, później urządzono tu muzeum. Dziś mieści się tutaj Ośrodek Edukacji Ekologicznej.
Park Pałacowy
Ścieżka edukacyjna "Żebra żubra"to jedna z najpopularniejszych tras pieszych w Puszczy Białowieskiej. Trasę pokonuje się po drewnianych kładkach i ziemnych nasypach, tak by poza okresem największych opadów można było ją przejść suchą nogą. U jej końca znajduje się jedna z największych atrakcji, tj. Rezerwat Pokazowy Żubrów.
Samiec żubronia czyli mieszańca międzyrodzajowego żubra i bydła domowego.
Łoś
Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży. Ceglana świątynia stanęła w pobliżu Parku Pałacowego w latach 90-tych XIX wieku. Najciekawszym elementem wewnątrz cerkwi jest ceramiczny ikonostas.
Kolejka wąskotorowa Hajnówka-Topiło. To wspaniała okazja aby z okien wagoników zobaczyć Puszczę Białowieską z całkiem innej perspektywy.