poniedziałek, 24 sierpnia 2020

Magiczne Podlasie- Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Został utworzony w 1932 roku, choć jego początki sięgają roku 1921, kiedy powstał "Rezerwat". W roku 1947 podniesiono go do rangi parku narodowego. Jest najstarszym polskim parkiem będącym ścisłym rezerwatem chroniącym dziewiczą przyrodę dla przyszłych pokoleń. Stanowi  najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej, ostatniego lasu pierwotnego w Europie. Udostępnia się go do badań naukowych i tylko w niewielkim stopniu w celach edukacyjnych i zwiedzania. Trasę o długości 7 km można przejść tylko z licencjonowanym przewodnikiem. Największym skarbem parku są żubry, które wśród naturalnych zbiorowisk leśnych, niezmienionych przez człowieka znalazły doskonałe warunki do życia. Żyje tu największa na świecie wolnościowa populacja żubrów licząca kilkaset sztuk.
Park zajmuje powierzchnię 10 517 ha z czego 5 726 podlega ścisłej ochronie. Siedziba parku znajduje się w Białowieży w pięknie odnowionym dworku gubernatora w Parku Pałacowym.
Ikoną parku i puszczy jest żubr, którego wizerunek znajduje się w jego emblemacie.
W Puszczy Białowieskiej wytyczono liczne trasy spacerowe i rowerowe. Popularnym szlakiem zaczynającym się w Białowieży jest szlak "Do dębu Jagiełły" liczący 4 km a także trasy "Wilczy Szlak" i "Wokół uroczyska Głuszec" czy szlak "Carską tropiną". Bardzo popularnymi ścieżkami są też "Żebra żubra" łączące Białowieżę z Rezerwatem Pokazowym Żubrów i szlak do "Miejsca Mocy".
                                       
Białowieża- dworek gubernatora. To drewniana budowla z 1845 r., w której można odnaleźć wpływy architektury z głębi Rosji. W październiku 1860 r. mieszkał w nim car Aleksander II, później urządzono tu muzeum. Dziś mieści się tutaj Ośrodek Edukacji Ekologicznej.
                                        
                                                                 Park Pałacowy
                                        
 Ścieżka edukacyjna "Żebra żubra"to jedna z najpopularniejszych tras pieszych w Puszczy Białowieskiej. Trasę pokonuje się po drewnianych kładkach i ziemnych nasypach, tak by poza okresem największych opadów można było ją przejść suchą nogą. U jej końca znajduje się jedna z największych atrakcji, tj. Rezerwat Pokazowy Żubrów.
                                       
     Samiec żubronia czyli mieszańca międzyrodzajowego żubra i bydła domowego.
                                        
                                                                            Łoś
                                         
                                         
Cerkiew św. Mikołaja w Białowieży. Ceglana świątynia stanęła w pobliżu Parku Pałacowego w latach 90-tych XIX wieku. Najciekawszym elementem wewnątrz cerkwi jest ceramiczny ikonostas.
                                        
Kolejka wąskotorowa Hajnówka-Topiło. To wspaniała okazja aby z okien wagoników zobaczyć Puszczę Białowieską z całkiem innej perspektywy.