czwartek, 13 sierpnia 2020

Magiczne Podlasie - Supraśl


Supraśl- to miasteczko położone nad rzeką Supraśl w odległości ok. 15 km od Białegostoku. Miasto otoczone jest Puszczą Knyszyńsko-Białostocką i Parkiem Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej. W okolicach znajdują się złoża borowin, dlatego też od roku 2002 Supraśl zyskał statut uzdrowiska.
Historia Supraśla rozpoczyna się w 1500 roku wraz z przybyciem tu zakonników św. Bazylego z Gródka. Według legendy mnisi szukający ustronnego miejsca na klasztor puścili na rzekę krzyż z relikwiami. Tam gdzie krzyż się zatrzymał, założyli monaster, powstały dzięki Aleksandrowi Chodkiewiczowi. Wokół klasztoru zaczęła powstawać osada a monaster ciągle zyskiwał na znaczeniu. W klasztorze zebrano wiele cennych druków i rękopisów. W XVII i XVIII wieku zakonnicy drukowali w niej książki w języku cerkiewnosłowiańskim. Drukarnia działała do początku XIX wieku.
W XIX wieku Supraśl stał się osadą fabryczną. W latach 30-tych swoje zakłady przemysłowe założyli Wilhelm Zachert, Adolf Buchholtz, Johannes Jansen czy Samuel Cytron. dzięki nim prężnie rozwijał sie w mieście przemysł włókienniczy i drzewny.  Niestety podczas drugiej wojny fabryki zostały zniszczone. W 1944 roku wojska hitlerowskie wysadziły również cerkiew Zwiastowania. Obecnie dzięki staraniom hierarchów Cerkwi jej charakterystyczna bryła znów góruje nad miastem.
Obecnie Supraśl liczy ok. 4,5 tys. mieszkańców. Z racji statutu uzdrowiska miasto rozwija się w kierunku turystyczno-uzdrowiskowym. Niewątpliwie przyczynia się do tego bliskość Puszczy Knyszyńskiej. Supraśl przyciąga też cyklicznymi imprezami-Mistrzostwami Świata w Pieczeniu Babki i Kiszki Ziemniaczanej oraz spotkaniami z Naturą i Sztuką "Uroczysko" czy wakacyjnym wydarzeniem jakim jest Podlasie Slow Fest.

Co zobaczyć? 
                               
Cerkiew Zwiastowania swoim wyglądem przypomina mały zameczek. Jest zbudowana z cegły, częściowo dwubarwnej, układanej w ornamenty geometryczne. W jej narożach umieszczone są cztery okrągłe wieże nakryte hełmami.
                                        
                                                               Cerkiew Zwiastowania
                                     
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy został ufundowany w 1500 roku przez marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego Aleksandra Chodkiewicza. Między 1601 a 1839 r. był to klasztor bazyliański, następnie do roku 1915 prawosławny. Po I wojnie światowej z zabudowań korzystali salezjanie a od 1939 do 1941 stacjonowały tu wojska sowieckie. W 1944 r. wojska niemieckie wysadziły w powietrze cerkiew Zwiastowania. Dopiero w roku 1996 cały monaster wrócił w ręce prawosławnych. Odbudowano cerkiew, odnowiono zabudowania klasztorne a w murach znów zamieszkali mnisi.
                                           
Muzeum Ikon znajduje się w północnej części Pałacu Archimandrytów. Posiada bogaty liczący ok. 1500 zbiór ikon. Najstarsze z nich pochodzą ze ścian zniszczonej cerkwi Zwiastowania z lat 1532-1557.
                                        
Pałac Buchholtzów jest najpiękniejszą budowlą świecką w Supraślu i z pewnością jedną z najpiękniejszych na Podlasiu. Secesyjny pałacyk powstał na przełomie XIX i XX wieku. Dziś mieści się w nim siedziba Liceum Plastycznego.
                                       
Ratusz powstał na początku XX wieku na potrzeby prywatnej szkoły żeńskiej. Park przed magistratem to pozostałości XVIII wiecznego ogrodu saskiego.
                                       
Zespół drewnianej zabudowy mieszkalnej. Są to budowane od połowy XIX do początku XX w. domy tkaczy.
                                       
                                                                 Miejska plaża