środa, 12 sierpnia 2020

Magiczne Podlasie- Tykocin


Tykocin to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miejscowości w regionie. Liczy około 600 lat, położony jest malowniczo nad rzeką Narew, 30 km na zachód od Białegostoku. Nazywany jest perłą baroku z racji pięknych XVIII wiecznych zabytków reprezentujących ten właśnie styl.
Miasto do dziś zachowało swój historyczny charakter z podziałem na dwie części- katolicką i żydowską. Żydzi stanowili bardzo liczną grupę mieszkańców Tykocina zamieszkującą dzielnicę nazywaną  Kaczorowo. Dziś można zobaczyć ocalałe domy m.in. przy ulicy Koziej, Piłsudskiego czy Kaczorowskiej. Przez pewien czas Tykocin był uznawany za drugi po krakowskim Kazimierzu najważniejszy ośrodek żydowski w kraju. W roku 1800 ludność żydowska stanowiła 70 % mieszkańców. W roku 1941 miała miejsce masowa egzekucja społeczności żydowskiej w pobliskich lasach.  
Historia miasta sięga XI wieku, kiedy to w Tykocinie powstał gród warowny. Prawa miejskie nadał miastu Janusz, Książę Mazowiecki 28 czerwca 1425 roku. Złoty wiek Tykocina przypada na okres, w którym miasto należało do Zygmunta Starego a później Zygmunta Augusta. Z tego też okresu pochodzi tykociński zamek. W połowie XVII wieku Tykocin stał się własnością Stefana Czarnieckiego a potem rodziny Branickich. Na początku XVIII wieku przez miasto przeszły wojska szwedzkie, rosyjskie, saskie i polskie. Wtedy też na tykocińskim zamku August II Mocny ustanowił Order Orła Białego. Obecny kształt  miasto zawdzięcza Janowi Klemensowi Branickiemu, który przebudował miasto  po pożarach z 1735 i 1741 roku. Branicki ufundował obecny kościół, stworzył plac z pomnikiem Stefana Czarnieckiego, wzniósł nowy klasztor dla bernardynów, przebudował synagogę.
Miasto do dziś nie utraciło jeszcze przedwojennego klimatu żydowskiego miasteczka. Zwiedzając miasto spacerujemy po brukowanych uliczkach, podziwiamy drewniane domki, murowane kamienice i piękne zabytki. 

Co zobaczyć? 
                                       

Zamek w Tykocinie.Jest to budowla wzniesiona w XVI wieku przez króla Zygmunta Augusta, na zgliszczach drewnianej warowni. Zamek ma formę trapezu z dziedzińcem i czterema okrągłymi wieżami. Kiedyś była to potężna warownia nizinna a dziś wspaniale odrestaurowana jest dostępna dla turystów.
                                         
                                                                 Tykociński zamek
                                         

Wielka Synagoga w Tykocinie. Budowla powstała w XVII wieku. Rozbudowano ja w wieku następnym. Obecnie znajduje się tu Muzeum Kultury Żydowskiej. 
                                        
                      Kaczorowo- zachodnia część Tykocina, czyli część żydowska miasta.
                                           

Tradycyjna zabudowa Tykocina. We wnętrzu jednego z budynków urządzono niewielką wystawę na temat śladów tykocińskiej architektury drewnianej.
                                         
Plac Czarnieckiego to główny plac miasteczka. Kościół Trójcy Świętej zajmuje całą wschodnią pierzeję rynku. Został ufundowany przez Jana Klemensa Branickiego. Budowę rozpoczęto w 1743 roku a ukończono w 1749. Monumentalności dodają kościołowi dwie wysunięte wieże połączone z główną bryłą poprowadzonymi z obu stron po łuku kolumnadami.

Będąc w Tykocinie koniecznie trzeba zajrzeć do Pierogarni Tykocińskiej i restauracji Tejsza serwującej potrawy kuchni żydowskiej.