poniedziałek, 12 października 2020

150 rocznica urodzin Iwana A. Bunina

 Iwan Aleksiejewicz Bunin zapisał się na trwałe w historii literatury, nie tylko rosyjskiej ale i światowej. Był pierwszym Rosjaninem, który w 1933 roku otrzymał literackiego Nobla. Urodził się w 1870 roku w Woroneżu, gdzie właśnie 22 września tego roku odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia Muzeum Iwana A. Bunina. Została ona zaplanowana z okazji obchodów 150 rocznicy urodzin pisarza. Muzeum mieści się przy Alei Rewolucji, w skrzydle domu w którym urodził się Iwan A. Bunin.

Twórczość Bunina dorównuje dziełom Gogola, Turgieniewa, Tołstoja czy Dostojewskiego.
Iwan A. Bunin pochodził z ziemiańskiej rodziny i nazywany był „rosyjskim Proustem” czy też „piewcą upadających szlacheckich gniazd”.
W roku 1901 wydał pierwszy tomik pt. : „Listopad”. Imał się różnych zajęć ; pracował jako redaktor gazety, urzędnik państwowy, bibliotekarz, również jako tłumacz. Przełożył na rosyjski między innymi dzieła Tennysona, Byrona, Musseta i A. Mickiewicza (dokładnie „Stepy Akermańskie”).
Jego życie prywatne było dość burzliwe. Pierwsze małżeństwo z córką greckiego rewolucjonisty  zakończyło się rozwodem. Choć w 1907 roku ożenił się ponownie, to aż do samej śmierci nie przestał romansować. W wieku 40 lat ukazało się jego pierwsze ważne dzieło pt. :”Wieś”, ukazujące ponury obraz życia wiejskiego, pełnego brutalności, głupoty i przemocy. Dwa lata później wydał „Suchodoły”, będące zawoalowanym portretem jego rodziny. Przed pierwszą wojną Bunin odbył wiele podróży- odwiedził Palestynę, Egipt, Turcję, Cejlon. Echa tych podróży można odnaleźć w jego twórczości. Po rewolucji październikowej opuścił Moskwę, udając się do Odessy. Wyjechał stamtąd w 1919 roku i osiadł we Francji. To właśnie tam ukazały się „Przeklęte dni”, w których zawarł swój sprzeciw wobec rządów bolszewickich. Zmarł w wyniku ataku serca 8 listopada 1953 roku w Paryżu pracując nad wspomnieniami o Czechowie. 

                                                                   Muzeum Bunina
 

Sentencje Bunina o miłości:

  • Kobietę ubóstwiamy za to, że sprawuje władzę nad naszym marzeniem o ideale.
  • Kobiety nigdy nie są tak silne, jak wtedy, gdy uzbrajają się słabością.
  • Piękna kobieta musi zająć drugie miejsce; pierwsze należy się kobiecie kochanej. Ona staje się panią naszych serc; nim zdamy sobie z tego sprawę, serce nasze popada w niewolę miłości. 

    Spokojne oczy, to spojrzenie

    Spokojne oczy, to spojrzenie sarnie
    I wszystko, co tak czule w nim kochałem,
    Niedawno jeszcze dobrze pamiętałem,
    Lecz teraz obraz twój już mgła ogarnia.

    A przyjdzie czas — przeminie także żal,
    I zaniebieszczy się ten sen wspomnienia,
    Gdzie nie ma już ni szczęścia, ni cierpienia,
    Lecz tylko wszechogarniająca dal.
                       https://literatura.wywrota.pl/wiersz-klasyka/42965-iwan-bunin-spokojne-oczy-to-spojrzenie-sarnie.html