czwartek, 7 stycznia 2021

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚNIEGU

                                          


W 2021 roku Światowy Dzień Śniegu przypada na 17 stycznia (niedziela). Word Snow Day jest wyjątkową akcją mającą na celu przede wszystkim promowanie zabawy i edukacji związanej ze śniegiem. W tym dniu na całym świecie odbywają się rozmaite zawody sportowe i akcje edukacyjne np. na temat bezpiecznego korzystania ze stoków narciarskich i bezpiecznej zabawy na śniegu. Pomysł święta narodził się w 2010 roku podczas kongresu FIS ( Międzynarodowej Federacji Narciarskiej) w tureckiej Antalyi.
W pierwszej edycji Światowego Dnia Śniegu wzięło udział ponad 200 tys. osób a w następnym roku już ponad 400 tysięcy. Główne obchody święta w Polsce odbywają się w Zakopanem.

Śnieg to przede wszystkim ogromna frajda dla dzieci. Mamy właśnie ferie zimowe, spadł śnieg a prognozy pogody przewidują dalsze opady białego puchu i mróz, więc …zapraszamy do zabawy.

                                         



Czy wiecie dlaczego Pada śnieg?
Otóż płynące nad nami chmury składają się z milionów kropel wody. Kiedy jest mróz, kropelki zamieniają się w kryształki lodu i łączą się ze sobą. Stają się wtedy cięższe i spadają na ziemię w postaci płatków śniegu.

Jaki jest śnieg?
Najczęstsze skojarzenia to następujące przymiotniki określające jego właściwości: biały, zimny i miękki.
Spróbujcie dokonać porównań do tych określeń:
- biały jak: ……………
- zimny jak: ………….
- miękki jak: ………….
Udało się? Myślę, że tak.

Jak myślicie, czy śnieg jest idealnie czysty?
Aby odpowiedzieć na to pytanie warto przeprowadzić proste badanie.
Podczas spaceru nazbierajmy do słoika trochę śniegu. Po powrocie do domu postawmy słoik w pobliżu kaloryfera. Obserwujmy co się będzie działo.
I co? Zamiast śniegu mamy wodę. Teraz przelejmy powstałą wodę do drugiego słoiczka przez gazę lub drobne sitko. Co widzimy? Zanieczyszczenia, które zebrały się na gazie świadczą o tym, że śnieg choć jest biały, wcale nie jest czysty.

Jak powstają płatki śniegu?
Aby mogły powstać potrzebują drobinek kurzu lub pyłku kwiatowego, czyli tzw. jądra sublimacji (trudne słowo, prawda?), wokół którego wyrastają. Przyjmują one wtedy kształt sześcianu i wyglądają identycznie. Dopiero w czasie dalszego wzrostu zaczynają się różnić od siebie.
Ponad 100 lat temu, młody farmer z USA z nudów zaczął fotografować śnieg. Na wcześniej przygotowanej powierzchni kładł kropelkę rosy czekał aż spadł na nią płatek śniegu. Przygotowane preparaty fotografował pod mikroskopem. Stworzył pierwszy na świecie atlas kryształów śniegu. To jemu zawdzięczamy powiedzenie, że „nie ma dwóch jednakowych płatków śniegu”.