piątek, 23 kwietnia 2021

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

 


23 kwietnia to coroczne święto książki  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO a mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa oraz ochronę własności intelektualnej zgodnie z prawem autorskim. W Polsce po raz pierwszy obchodziliśmy ten dzień w 2008 roku. W ramach święta biblioteki i księgarnie przygotowują różnorodne akcje i imprezy promujące dorobek pisarzy.

Dlaczego akurat 23 kwietnia jest świętem książki? Otóż, jest to symboliczna data dla literatury światowej. Tego dnia w 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Jest to również data urodzin lub śmierci takich pisarzy jak Maurice Druon, Halldór Laxness czy też Vladimir Nabokov.
Pomysł organizacji święta narodził się w hiszpańskiej Katalonii. Tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona, czyli Świętego Jerzego. Według tradycji kobiety obdarowywano tego dnia czerwonymi różami , symbolizującymi krew smoka pokonanego przez świętego. W późniejszym czasie kobiety przekazywały mężczyznom książki, jako podziękowanie za otrzymane kwiaty.
Po roku trwania pandemii, kiedy ludzie mają ograniczone możliwości spędzania czasu poza własnym mieszkaniem- znaczenie książki w życiu człowieka bardzo wzrosło.
Dziś,  książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, staje się źródłem siły do przezwyciężania przymusowej izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów i pobudzania kreatywności.

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, ogromnego znaczenia nabiera istniejąca sieć bibliotek cyfrowych. Daje ona dostęp do milionów książek, w tym także literatury fachowej, niezbędnej do pracy – bez wychodzenia z domu. Jedną z najwcześniej powstałych z nich jest zainicjowana przez UNESCO i Bibliotekę Kongresu USA – Światowa Biblioteka Cyfrowa (World Digital Library), pozwalająca sięgnąć bezpłatnie po ponad 19 tysięcy materiałów z ponad 200 krajów.
Natomiast dla czytelników z naszego regionu można polecić Kujawsko-Pomorską Bibliotekę Cyfrową, która udostępnia aż 238 424 obiektów cyfrowych.

Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki. W 2021 r. jest nią Tbilisi (stolica Gruzji).