poniedziałek, 13 maja 2024

Lubię tu być-Tydzień Bibliotek

13 maja odbyło się okolicznościowe spotkanie seniorów w ramach obchodzonego właśnie Tygodnia Bibliotek. Tym razem były to zajęcia manualne, podczas których wykonywaliśmy narożne zakładki do książek techniką origami. Efekty pracy Pań można zobaczyć na załączonych zdjęciach.
Nieoceniona i niezawodna Pani Maria specjalnie na Tydzień Bibliotek przygotowała pyszne ciasto francuskie z konfiturą dyniową. Jednakże najważniejsza była sentencja z czekoladowych literek autorstwa Umberto Ecco "Kto czyta książki, żyje podwójnie".
                                           

                      
                     
                    
                     
                     
                      








piątek, 10 maja 2024

Dyplom dla Olka

Kolejny nasz czytelnik odebrał Dyplom Małego Czytelnika. Swój dyplom odebrał Olek, któremu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów czytelniczych. Dziękujemy również rodzicom Olka za rozbudzanie w synu pasji i miłości do książek.

Wszystkie Dzieci w wieku od 3 do 6 lat zapraszamy do udziału w trwającym projekcie "Z książką na start".

 Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Projekt ten jest adresowany do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Zapraszam do odwiedzenia biblioteki. Czekają na Was karty małego czytelnika. Po zebraniu 10 naklejek każde dziecko otrzyma dyplom.
                                       


środa, 8 maja 2024

Życzenia od "Igusiowych" dzieci

8 maja odwiedziły bibliotekę dwie grupy dzieci z przedszkola "Iguś". Dziś obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej też okazji dzieci przyniosły piękne laurki w których znalazły się wzruszające życzenia i podziękowania .
Pięknie dziękuję dzieciom, Paniom opiekunkom i Pani Dyrektor za pamięć i życzliwość.
                                    

                       

                


Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja odbyły się zajęcia edukacyjno-plastyczne dla dzieci z przedszkola "Ekolaki". Dziś świętujemy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek czyli bardzo ważny dzień dla wszystkich wielbicieli książek. Z tej też okazji dzieci zapoznały się z pracą bibliotekarza, poznały długą drogę jaką odbywa książka od jej powstania do spotkania z czytelnikiem. Dzieci rozwiązywały też "bajkowy quiz" i okazały się mistrzami znajomości prawie wszystkich bajek.
Na koniec spotkania obejrzały książki dla dzieci dostępne w bibliotece i wykonały narożne zakładki do książek w kształcie głowy pieska.

                      
                      

wtorek, 30 kwietnia 2024

Spotkanie z Robertem Górskim i Moniką Sobień-Górską

                                            

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Robertem Górskim i Moniką Sobień-Górską. Robert Górski – komik, satyryk, artysta kabaretowy, lider i autor większości tekstów Kabaretu Moralnego Niepokoju, scenarzysta, reżyser, odtwórca głównej roli w serialu internetowym „Ucho Prezesa”. Współtworzył z Adamem Małczykiem scenariusze do programu rozrywkowego TVN „Maraton uśmiechu”. Pisał scenariusze m.in. do Mazurskiej Nocy Kabaretowej, kabaretonów Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 2008-2015 organizował Kabaretową Noc Listopadową. Wystąpił w filmach, m.in.: „Baśń o ludziach stąd”, „Złoty środek”, „Słodkie życie”, „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”, „Napis” oraz serialach „Państwo z kartonu” i „Piękni i bezrobotni”. Monika Sobień-Górska – dziennikarka, scenarzystka, autorka książek: „Wybrałem życie”, „Jak zostałem Prezesem” (wspólnie z Robertem Górskim), „Ukrainki. Co myślą o Polakach”, „Polscy miliarderzy. Ich żony, dzieci i pieniądze”, „Jak porzucić miliardera … i przeżyć”, „Imperium Lewandowska”, autorka scenariusza do filmu „Lęk”. Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).

 

Spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi

 

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Magdaleną-Wolińską Riedi - wieloletnią korespondentką Telewizji Polskiej w Rzymie i Watykanie, autorką cieszącej się ogromną popularnością trylogii watykańskiej („Kobieta w Watykanie”, „Zdarzyło się w Watykanie”, „Z Watykanu w świat”), połączone z promocją najnowszej książki „Mój Rzym. Spacerem po niezwykłych zakątkach Wiecznego Miasta” (premiera: 27 września 2023). Lingwistka, tłumaczka, producentka i dziennikarka. Ukończyła italianistykę na Uniwersytecie Warszawskim, Studia Doktoranckie na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie oraz Akademię Dyplomatyczną Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie. Tłumaczka Trybunału w Watykanie Roty Rzymskiej i Sygnatury Apostolskiej w Watykanie, gdzie mieszkała przez 16 lat. Realizatorka i współproducentka ponad 20 filmów dokumentalnych i seriali o Watykanie i papiestwie. Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).

Spotkanie z Marią Pakulnis

                                                             

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Marią Pakulnis, połączone z promocją książki „Moja nitka” (premiera: 8 listopada 2023), będącej zapisem rozmowy, jaką przeprowadziła z aktorką Dorota Wodecka, dziennikarka „Gazety Wyborczej”, „Wysokich Obcasów Extra”. M. Pakulnis ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Debiutowała w czasie studiów w filmie Tadeusza Konwickiego „Dolina Issy” (1982). Występowała w awangardowym Teatrze Dramatycznym w Słupsku. W latach 1981-2010 związana była kolejno z teatrami warszawskimi – Współczesnym, Dramatycznym i Ateneum. Obecnie występuje gościnnie w stołecznych teatrach Komedia i Kamienica. Aktorka wróciła na duży ekran. Za drugoplanową rolę Hanny w filmie „Johnny” (2022) otrzymała Złotego Orła, Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej. M. Pakulnis ma na swoim koncie także książkę kucharską pt. „Sceny kuchenne”, napisaną wspólnie z Januszem Mizerą, twórcą wielu konkursów kulinarnych, restauratorem. Wstęp za okazaniem wejściówek (od 06.05.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).

piątek, 26 kwietnia 2024

Dzień Ziemi

26 kwietnia odbyły się zajęcia edukacyjno-plastyczne dla 4 latków z przedszkola Ekolaki poświęcone obchodzonemu 22 kwietnia Międzynarodowemu Dniu Ziemi. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób same mogą dbać o środowisko i dlaczego jest to takie ważne. Wysłuchały opowiadania pt.:"Chora Planetka", obejrzały książki o ekologii dostępne w bibliotece. Dzieciom bardzo spodobała się inscenizacja do wiersza "Sznurek Jurka" L. Szołdry podczas której na makietę boiska rzucaliśmy rzeczy, o których jest mowa w wierszu. Na koniec zajęć dzieci pięknie pokolorowały okolicznościowe mini plakaciki.
Bardzo serdecznie dziękuję za piękny wiosenny bukiet tulipanów i śliczną laurkę.
                                     

                     
                     
                     
                     
                    
                    
                     









czwartek, 25 kwietnia 2024

Dyplom dla Krysi

Kolejna nasza czytelniczka odebrała Dyplom Małego Czytelnika. Była to Krysia, której serdecznie gratulujemy wyróżnienia. Dziękujemy również rodzicom Krysi, dzięki którym trafiła do biblioteki
i została jej aktywnym użytkownikiem.
Życzymy dalszych sukcesów czytelniczych!

Wszystkie Dzieci w wieku od 3 do 6 lat zapraszamy do udziału w trwającym projekcie "Z książką na start".

 Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Projekt ten jest adresowany do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Zapraszam do odwiedzenia biblioteki. Czekają na Was karty małego czytelnika. Po zebraniu 10 naklejek każde dziecko otrzyma dyplom.
                           



wtorek, 23 kwietnia 2024

                                Godziny otwarcia biblioteki w majówkę

                                        29.04.2024 (poniedziałek) godz. 10.00-18.00

30.04.2024 (wtorek) godz. 10.00-18.00

01.05.2024 (środa) nieczynne

02.05.2024 (czwartek) godz. 9.00-17.00

03.05.2024 (piątek) nieczynne

                                                           Zapraszamy serdecznie

wtorek, 16 kwietnia 2024

Miedzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

16 kwietnia odbyły się opóźnione o dwa tygodnie zajęcia dla dzieci z Parafialnego Przedszkola Niepublicznego św. Antoniego z Padwy. Poświęcone były Międzynarodowemu Dniu Książki dla Dzieci obchodzonemu 2 kwietnia w rocznicę urodzin H. Ch. Andersena. Dzieci obejrzały niewielką część księgozbioru dla dzieci dostępną w naszej placówce, odpowiadały na pytanie "Dlaczego warto czytać książki?" i pięknie pokolorowały zakładki do książek w  kształcie pajacyka.
                              

                        
                                                              




poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wokół gwary bydgoskiej

15 kwietnia odbyło się spotkanie seniorów z okazji przypadającej 17 kwietnia 678 rocznicy urodzin Bydgoszczy. Zajęcia zostały poświęcone kultowej sadze Jerzego Sulimy-Kamińskiego pt.:"Most królowej Jadwigi" a głównie gwarze bydgoskiej, która odgrywa w powieści ważną rolę.
Często słychać porównanie, że książka ta jest dla bydgoszczan tym, czym "Blaszany bębenek" G. Grassa dla gdańszczan. Jest powszechnie lubiana, urządza się jej publiczne czytanie, gry miejskie i spacery śladami bohaterów. Po raz pierwszy została wydana w 1981 roku. To oparta na autobiograficznych wątkach trzytomowa historia rodziny obejmująca okres od międzywojnia, II wojny światowej po rok 1956. Narratorem jest mały Jurek, zwany przez rodzinę Jerzusiem, będący baczny obserwatorem niełatwej historii miasta.
Czytelnicy muszą sobie zdawać sprawę, że Bydgoszcz przez półtora wieku znajdowała się pod panowaniem najpierw Królestwa Prus a potem Cesarstwa Niemieckiego. W związku z tym mieszkańcy przez lata byli poddawani mniej lub bardziej nasilonemu procesowi germanizacji.
I właśnie te germanizmy były dziś omawiane podczas spotkania. Okazuje się, że są one używane do tej pory, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że są to elementy gwary bydgoskiej. Któż z nas nie zna takich słów jak np. fajrant, flejtuch, glaca, kubaba, szlauch, pepegi, lofer, nygus, szufelka i wiele, wiele innych. Każda z części sagi J. Sulimy-Kamińskiego zawiera słownik wyrażeń gwarowych użytych w danym tomie. Oprócz tego pomocą służyła nam książka A. Dyszaka pt."Jak mówili bydgoszczanie. Mały słownik gwary bydgoskiej" wydany w roku 2008. To na jego podstawie próbowaliśmy odgadnąć znaczenie wyrażeń i słów, które jeszcze "żyją" wśród mieszkańców i takich których znaczenia już nie rozumiemy. Wiele było przy tym zabawy i jednocześnie zadumy nad mijającym czasem.
Podczas spotkania piliśmy bonkawę i jedliśmy pyszne kuchy i szneki z glancem. Brakowało tylko świętojanek i radystek.
                          

                   




wtorek, 9 kwietnia 2024

Dyplom dla Petera

Dzisiaj po raz drugi wręczyliśmy Dyplom Małego Czytelnika. Oprócz Zosi swój Dyplom Małego Czytelnika otrzymał Peter. Serdecznie gratulujemy Peterowi i Jego Rodzicom za aktywne czytanie i za przekazywanie synowi pasji i miłości do książek. Życzymy dalszych sukcesów czytelniczych!

Wszystkie Dzieci w wieku od 3 do 6 lat zapraszamy do udziału w trwającym projekcie "Z książką na start".

 Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Projekt ten jest adresowany do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Zapraszam do odwiedzenia biblioteki. Czekają na Was karty małego czytelnika. Po zebraniu 10 naklejek każde dziecko otrzyma dyplom.
                            



Dyplom dla Zosi

Dzisiaj swój Dyplom Małego Czytelnika odebrała Zosia. Serdecznie gratulujemy Zosi i Jej rodzicom za zaangażowanie i rozwijanie w córce miłości i pasji do książek. Życzymy dalszych czytelniczych sukcesów.

Wszystkie Dzieci w wieku od 3 do 6 lat zapraszamy do udziału w trwającym projekcie "Z książką na start".

 Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Projekt ten jest adresowany do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Zapraszam do odwiedzenia biblioteki. Czekają na Was karty małego czytelnika. Po zebraniu 10 naklejek każde dziecko otrzyma dyplom.
                                   



Spotkanie z prof. Anną Nasiłowską

                                               

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z prof. Anną Nasiłowską, połączone z promocją wydanej przez Wydawnictwo Literackie książki pt. „Mrożek. Biografia” (premiera: 27.09.2023), pierwszej biografii Sławomira Mrożka, Książki Roku 2023 „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. W 2023 r. minęło 10 lat od śmierci wybitnego dramaturga.

Prof. Anna Nasiłowska pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Od 2017 roku pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest autorką ponad 20 książek, w tym m.in. prac naukowych, podręczników szkolnych i akademickich, syntezy „Historia literatury polskiej”, biografii: „Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir”, „Maria Pawlikowska-Jasnorzewska czyli Lilka Kossak”, „Wolny agent Umeda i druga Japonia”, powieści: „Konik, szabelka”, „Historie miłosne”, zbiorów opowiadań: „Domin”, „Księga początku”, „Czteroletnia filozofka”, tomu poetyckiego „Sztuczne światła”.

Wstęp za okazaniem wejściówek (od 17.04.2024, godz. 16.00 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej, Stary Rynek 24 – pierwszeństwo mają członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki).



piątek, 5 kwietnia 2024

Dzień Marchewki

5 kwietnia odbyły się zajęcia edukacyjno-plastyczne dla 6 latków z przedszkola "Iguś" z okazji obchodzonego wczoraj Dnia Marchewki. Wszystkie dzieci doskonale wiedzą, że marchewka to wyjątkowo smaczne i wartościowe warzywo. Dodatkowo można je spożywać na wiele różnych sposobów. Pyszna jest na surowo, gotowana a także jako dodatek do np. marchewkowego ciasta czy muffinek. Jest pełna witamin i mikroelementów a także niskokaloryczna.
Podczas dzisiejszych zajęć dzieci wysłuchały dwóch wierszyków J.Brzechwy pt.:" Marchewka" i "Urodziny Marchewki". Z rolek po papierze toaletowym dzieci wykonały bardzo fajne i uśmiechnięte marchewki. Nie zabrakło również degustacji dzisiejszej "bohaterki" czyli chrupania soczystej i zdrowej marchewki.
                                              

                       
                      
                      
                      







środa, 3 kwietnia 2024

Dyplom dla Miłosza

Kolejny nasz czytelnik odebrał Dyplom Małego Czytelnika. Był nim Miłosz, któremu serdecznie gratulujemy dołączenia do grona osób wyróżnionych. Składamy również serdeczne podziękowania rodzicom Miłosza, którzy zaszczepili w synu miłość do książek i dzięki którym trafił do biblioteki.
Życzymy dalszych sukcesów czytelniczych i wspaniałych chwil spędzonych przy lekturze pięknych
i wartościowych książek.

Wszystkie Dzieci w wieku od 3 do 6 lat zapraszamy do udziału w trwającym projekcie "Z książką na start".

 Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Projekt ten jest adresowany do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Zapraszam do odwiedzenia biblioteki. Czekają na Was karty małego czytelnika. Po zebraniu 10 naklejek każde dziecko otrzyma dyplom.

                                               



środa, 27 marca 2024

Spotkanie z Robertem Michniewiczem

11 kwietnia 2024 w Filii nr 24 dla dorosłych z Oddziałem dla dzieci i młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy, ul. Pielęgniarska 17, godz. 18.00 odbędzie się w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki spotkanie z Robertem Michniewiczem, byłym oficerem polskiego wywiadu, połączone z promocją jego sensacyjno-szpiegowskiej powieści pt. „Dolina szpiegów” (premiera: 27.03.2024).

Robert Michniewicz zadebiutował w 2023 roku książką „Partnerzy. Początek”, będącej pierwszą częścią powieściowego cyklu. Premiera części drugiej zatytułowanej „Partnerzy. Zemsta” planowana jest na sierpień 2024 roku.

Autor przepracował w wywiadzie 23 lata, z czego 11 lat działał za granicą - na Bliskim Wschodzie, w Europie i Ameryce. Zakończył służbę w randze podpułkownika.

Wstęp wolny!  Zapraszamy!