wtorek, 25 sierpnia 2020

Magiczne Podlasie- co jeszcze warto zobaczyć?

Podlasie to idealne miejsce na wakacje z wielu względów. Po pierwsze przyroda, niezadeptana i w pełni naturalna. Wspaniali są też ludzie- gościnni i ciepli, zawsze chętni do rozmów. W takim właśnie otoczeniu można podziwiać i poznawać wielokulturowe oblicze Polski, ostatnią cząstkę mitycznych kresów wschodnich. Polski orient i rzeczywisty, cyfrowy detoks w niewielkiej tak naprawdę odległości od stolicy Polski (ok.200 km).
Przepiękne tereny zachęcają do rodzinnych spacerów i poznawania nieznanych wcześniej miejsc.
Kto raz był na Podlasiu, ten z pewnością będzie tam wracał. Przecież pozostało jeszcze tyle do odkrycia!

Krótkie migawki z Podlasia:
                                             
Ruiny kościoła w Jałówce.Absolutny faworyt pod kątem fotogeniczności. Miejsce magiczne i tajemnicze, jednak mało znane i rzadko odwiedzane. Wielka szkoda, bo jest tego warte!Kościół w Jałówce został zbudowany na początku XX wieku a w roku 1944 wysadzili go wycofujący się z frontu Niemcy. Nie zawalił się całkowicie, w niezmienionym stanie można go oglądać do dnia dzisiejszego. To popularne miejsce na odbywające się sesje ślubne i nagrywane teledyski.
                                       
 Cerkiew w Dubiczach Cerkiewnych (ok.13 km na południowy zachód od Hajnówki). Prawosławny cmentarz znany jest z charakterystycznych krzyży w kształcie koniczynek, malowanych na błękitno.
                                      
Sobór Trójcy Świętej w Hajnówce. Projekt świątyni wykonał prof. Aleksander Grygorowicz. Budowla posiada finezyjnie ukształtowany dach nakryty cebulastymi kopułkami i dobudowaną do bryły dzwonnicą. W kształcie soboru można dostrzec inspiracje Le Corbusierem i jego słynną kaplica we francuskim Ronchamp. Budowę rozpoczęto w 1973 roku. Bardzo ciekawy jest ceramiczny ikonostas, jeden z dwóch na terenie Polski. Rokrocznie  odbywają się tu koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Budynek może pomieścić aż 5 tys. osób
                                        
Święta Góra Grabarka jest najważniejszym i największym prawosławnym sanktuarium w Polsce. Początki kultu wiążą się z 1710 rokiem i epidemią cholery, która pustoszyła okolice Siemiatycz, Mielnika i Drohiczyna. Jeden ze starców z siemiatyckiej parafii doznał objawienia jakoby wzniesienie na uroczysku Suminszczyzna wolne jest od zarazy (Góra Grabarka). Obecną cerkiew wybudowano w 1992 roku, w miejscu poprzedniej, zniszczonej przez pożar. Święta Góra Grabarka to miejsce bardzo ważne dla wyznawców prawosławia. Na zboczach góry znajduje się ponad 7 tysięcy krzyży, które składają tu wierni w podziękowaniach za doznane łaski.
                                     
Góra Krzyży w Świętej Wodzie powstała na wzór Świętej Góry Grabarki. Pierwsze krzyże stanęły tu w 1997 roku.Obok znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej, będącym ważnym obiektem pielgrzymkowym na mapie Podlasia.
                                        
Cerkiew Narodzenia NMP w Bielsku Podlaskim. Została przeniesiona w to miejsce w 1562 roku. Przypomina barokowe świątynie. Natomiast wysoki dach, rozbudowany przedsionek, dekoracje narożników sprawiają, że całość wygląda trochę jak z obszarów podgórskich.
                                    
                            Bielsk Podlaski. W tym budynku nagrywany był film "Znachor".
                                        
Drohiczyn- widok z Góry Zamkowej. W dole rzeka Bug, po drugiej stronie to już Białoruś.
                                        
Coś dla naszych milusińskich. Chatka Baby Jagi w Orzeszkowie.Można ją zwiedzać z przewodnikiem-animatorem. Można też spróbować magicznych pierników, gotować zupę w wielkim saganie czy zobaczyć pokaz czarów. Dla najodważniejszych dzieci przygotowano Wagę Prawdy, która sprawdza, kto nadaje się do pieca. Można też przekonać się, jak to jest w Piecu Baby Jagi oraz zwiedzić Lochy Jasia z kratami. Na pamiątkę wszyscy dostają magiczne kamienie.