czwartek, 20 sierpnia 2020

Magiczne Podlasie- Kraina Otwartych Okiennic


Przy Trasie z Narwi do Zabłudowa usytuowana jest tzw. Kraina Otwartych Okiennic. Zaliczane są do niej trzy wsie- Trześcianka, Puchły i Soce. Cechą charakterystyczna tych miejscowości są kolorowe okiennice i piękne zdobienia narożników domów, okapów dachowych i ornamenty nad oknami. Wzorce zdobień zostały zaczerpnięte z Rosji- przez powracających z bieżeństwa mieszkańców.
Wśród motywów są przedstawienia zwierząt, ornamenty roślinne, krzyże, gwiazdy lub też układy przypominające hafty. W żadnej innej części kraju nie spotkamy takich zdobień snycerskich, które wprawiają w zachwyt każdego, kto je zobaczy.
W  tych wsiach wciąż mieszkają ludzie, głównie pochodzenia białoruskiego. Mimo upływu lat wciąż kultywują swój folklor poprzez gwarę czy też obrzędowość.
Kraina Otwartych Okiennic to nie tylko unikatowe dekoracje, ale też okazałe, drewniane cerkwie i kościoły, stare krzyże wotywne, zabytkowe kapliczki przydrożne. Nie tylko domy ,ale też całe zagrody zachowały swój unikalny charakter. Możemy tu podziwiać stare stodoły, dawne narzędzia rolnicze, żurawie przy studniach. Do tego mnóstwo bocianich gniazd, lasy, czyste rzeki, cisza, spokój i bardzo sympatyczni, skorzy do rozmowy mieszkańcy.
Piękne zdobienia domów to nie tylko Kraina Otwartych Okiennic ale też mnóstwo innych, bajkowych wsi, jak choćby Ciełuszki czy Wojszki
.


                                    
                                        
                                         
                                        
                                        
                                        
 

                                         
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                        
                                         
Trześcianka- zielona cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowana w latach 1864-1867. Nie jest ona pierwszą cerkwią we wsi, cerkiew prawosławna istniała w Trześciance już w XVI wieku, spłonęła w XIX wieku i nie została odbudowana.
Dzisiejsza cerkiew w Trześciance jest od 2014 roku intensywnie zielona, wcześniej miała ona brązowy kolor. Zielony kolor w prawosławiu symbolizuje ducha świętego.

                                        

Cerkiew w Puchłach to najczęściej fotografowane miejsce w całej Krainie Otwartych Okiennic. Z pewnością Cerkiew Opieki Matki Bożej to jedna z najpiękniejszych drewnianych cerkwi na Podlasiu. kilka lat temu została odmalowana i zachwyca intensywnie niebieskim kolorem symbolizującym niebo i kontrastującym z soczystą zielenią otaczających ją lip i dębów.
                                      
                                                              Cerkiew w Narwi

                                         
                                     
                                        
                                         
                                                        Tu czas jakby się zatrzymał.
                                        
                             Takie widoki tylko na Podlasiu. W jednym miejscu ponad 50 bocianów.